Wyjazdy > Europa > Polska > Otwarte okiennice Podlasia – 4 wsie
Otwarte okiennice Podlasia – 4 wsie

Otwarte okiennice Podlasia – 4 wsie

Okiennice to charakterystyczny element architektury Podlasia. Trzeba się bardzo postarać, żeby ich nie zauważyć.

Jeżeli intryguje Cię, o co tu chodzi, skąd się to wzięło i gdzie warto podjechać, by zobaczyć najładniejsze okiennice — to dobrze trafiłeś.

Okiennice – o co chodzi?

Domy w okolicznych wsiach są bogato zdobione, w bardzo charakterystyczny sposób. Nadokienniki, okiennice, narożniki — widać na nich kunszt i wysiłek lokalnych snycerzy.

Skąd to się wzięło? Czy tak było zawsze? Otóż nie. Dawniej, podlaskie domy były proste, miały służyć jako schronienie, a nie coś, co ma cieszyć oczy. Lokalni mieszkańcy byli bardzo konserwatywni, jeśli chodzi o wystrój.

Dopiero w wyniku „bieżeństwa” zobaczyli w wielkim (wschodnim) świecie, jak można ozdabiać domy. „Bieżeńcy” wracali do zniszczonych domów, które należało odbudować i przy których odbudowie wprowadzono elementy zdobnicze.

Bieżeństwo (biał. Бежaнствa, ros. Беженство – uchodźstwo) – masowa ewakuacja, w polszczyźnie nazywana też wygnaniem, przesiedleniem lub wysiedleniem ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w okresie od 3 maja do września 1915 roku. Apogeum bieżeństwa przypada na okres od wiosny do jesieni 1915 roku.

wikipedia.org

Zdobienia robi się w ten sposób, że wycina się wzory na deskach, które potem są przybijane we właściwych miejsca budynku. Ważny też jest kontrastujący kolor.

Co ciekawe, domy są wciąż w ten sposób zdobione, nawet współcześnie. Poniżej zobaczycie dom obłożony plastikowym sidingiem (fuj), z tradycyjnymi ozdobami.

Trzy wsie:
– Trześcianka,
– Soce
– Puchły

Zawiązały Szlak Kraina Otwartych Okiennic, który ma służyć zachęcaniu turystów, by zajrzeli w te okolice. Nam natomiast najbardziej spodobały się domy we wsi Wojszki.

Wojszki

Zaletą wsi Wojszki jest to, że nie przechodzi przez nią żadna duża, ważna droga. Można więc spokojnie zatrzymywać się, oglądać i podziwiać domy.

Co ciekawe, nawet lokalny sklep jest ozdobiony w tym stylu.

Soce, nie Soczi

Kolejna wioska na uboczu. Tu właśnie trafiliśmy na dom z plastikową elewacją i tradycyjnymi zdobieniami.

Trześcianka

Przez Trześciankę przechodzi Droga 685, co utrudnia spokojne oglądanie domów. Jadąc samochodem, nie można się ot tak zatrzymywać to tu, to tam. Trześciańska cerkiew też jest tak ozdobiona.

Kolorowe okiennice


Puchły

W Puchłach chwyciliśmy mało zdjęć, mimo że ta wieś też należy do szlaku okiennicowego. Jakoś nas nie porwały tamte domy.

Warto też pamiętać, że zdobione okiennice to specjalność całego regionu, więc praktycznie w każdej wsi trafi się tak ozdobiony dom. Zajrzyjcie więc też do Rybaków, Czyży, Nowoberezowa albo Kotówki.

A może Wy macie ulubione wioski, które warto odwiedzić? Podzielcie się informacją w komentarzu!

The form you have selected does not exist.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie nam miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla nas to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij nasz post – oznacza to, że doceniasz naszą pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub nas na Facebooku lub Instagramie.

Leave a Reply