Jak dostaliśmy rosyjską wizę
Index
Krok po kroku
Gdy zaczęliśmy myśleć o wyprawie do Murmańska, pierwszym dużym wyzwaniem było zgromadzenie wiedzy na temat: rosyjska wiza. Podróże wewnątrz strefy Schengen odzwyczaiły nas od myślenia o tym, że przekroczenie granicy kraju wiąże się z formalnościami.
Skoro już zebraliśmy praktyczną wiedzę na temat wizy rosyjskiej, z chęcią się nią z Wami podzielimy. Nasze doświadczenie dotyczy konsulatu w Warszawie.
No to zaczynamy
Są dwa sposoby: droższy – na skróty – przez agencję wizową albo centrum wizowe, oraz tańszy, wymagający odrobiny wysiłku, ale dający wiele satysfakcji i pozostawiający trochę więcej pieniędzy w kieszeni.
Poniżej opisujemy sposób drugi, bo tak właśnie uzyskaliśmy nasze wizy.
Co jest więc potrzebne by uzyskać rosyjską wizę? Wizyta w konsulacie z wymaganymi dokumentami, 150 zł i chwila czasu.
Wizytę w konsulacie rezerwuje się tutaj.
Na wizytę należy zabrać:
- Wydrukowany wniosek wizowy – generowany w trakcie rezerwacji wizyty.
- Paszport – ważny przynajmniej 180 dni od planowanego powrotu z Rosji
- Ubezpieczenie zdrowotne na kwotę 30.000 EUR. Ważne – nie wystarczy polisa na Europę, musi być na niej adnotacja, że dotyczy europejskiej części Rosji.
- Zdjęcie – zgodne z wytycznymi (tak naprawdę wytyczne są sprzeczne, chodzi o to, aby głowa na zdjęciu miała 3cm wysokości)
- Voucher
Trudne słowo: voucher
Tajemniczy voucher turystyczny to dokument, wydany przez jedną z oficjalnych rosyjskich firm turystycznych, poświadczających, że faktycznie mamy zarezerwowane noclegi na nasz wyjazd. Załatwiając samodzielnie wizę, musimy się samodzielnie postarać o voucher.
Znaleźliśmy firmę w Sankt Petersburgu, która klientom booking.com wystawia vouchery, pod warunkiem dokonania rezerwacji przez ich link afiliacyjny.
Czyli: klikamy rezerwację przez ich link, wypełniamy formularz, czekamy 24h i na maila przychodzi bardzo ładny PDF z voucherem.
Uwaga na daty
- data ubezpieczenia musi pokrywać cały planowany okres pobytu na terenie Rosji
- data obowiązywania wizy musi się pokrywać z datami z vouchera
- data ważności paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż nas powrót z Rosji
- 2 tygodnie po złożeniu wniosku wizowego, czeka na nas paszport ze wklejoną wizą
Dodatkowe informacje
Dla każdego uczestnika wyjazdu należy zarezerwować osobną wizytę. W razie składania wniosku dla dzieci – poniżej 13 lat ich obecność nie jest wymagana, ale wizyta zarezerwowana musi być i tak.
BTW – skok do Norwegii na chwilę
Mieliśmy pomysł, aby korzystając z bliskości Norwegii wyskoczyć na kilka godzin na drugą stronę granicy – dlatego pierwotnie wnioskowaliśmy o wizę dwukrotną. Niestety, Rosyjski system nie przewiduje wyjazdu i powrotu do Rosji tego samego dnia. Gdybyśmy mieli zarezerwowany nocleg w Norwegii, to nasz plan miałby szanse dojść do skutku.
3 Replies to “Jak dostaliśmy rosyjską wizę”
Mam pytanie …..pierwszy krok do wyjazdu do Rosji to zakup biletów a dopiero potem wiza itp ????
Sorry nie mam pojęcia od czego zacząć planuje wyjazd do Petersburga
Zacznij od zarezerwowania noclegów, co jest konieczne do uzyskania wizy. A z wizą możesz już spokojnie kupować bilety. Gdyby z wizą poszło coś nie tak, to noclegi możesz odwołać, a z biletami mogłoby być nieco trudniej. Powodzenia i koniecznie daj znać jak się udała podróż!
Najpierw trzeba kupić bilet na samolot, pociąg ipt.
Będzie data wylot i powrót i tymi datami operujesz już we wniosku do wizy i rezerwujesz noclegi